top of page

Ten wpis podlega ciągłej rozbudowie o kolejne, dostępne aktualizacje. Ostania aktualizacja miała miejsce:

czwartek, 14 stycznia 2021

kora, drewno, galsówki

Dąb

savory-leaves-and-flowers-with-twine-on-
Bez-nazwy-1_0042_Depositphotos_5748840_x

Dąb był najświętszym drzewem dla Rzymian, jak i dla Druidów. Słowianie także nim nie gardzili! Poświęcony Zeusowi i Jowiszowi, a noszenie żołędzia uznawane było jako symbol lojalności wobec tych bogów, a także wobec Odyna i Blodeuwedd - celtyckiej bogini z walijskich mitów.

fresh-herbs-8J25NAG.jpg
Użycie w rytuałach

Dąb kojarzony z męskim elementem, siłą i wytrzymałością. Dodanie Galsówek - pojawiających się jesienią na liściach -wzmocni każdą mieszankę, a one same służyły tworzeniu atramentów od setek lat.
Nigdy nie należy zbierać Dębu z drzew na których rośnie Jemioła. Można ich używać rytualnie jaki miejsce (pod koroną drzewa) jednak nie powinno się ich naruszać.
Samą Jemiołę można zbierać, gdyż należy do cennych roślin magicznych.

Użycie w workach mojo

Dotychczas nie spotkałem się z żadnym workiem mojo do którego użyto by dębu, ale uważam, że śmiało można dokładać żołędzie jako symbol siły - zwłaszcza męskiej.

Natomiast zamiast mojo - podam tutaj prosty przepis jak otoczyć się szczęściem!
Weź dwie gałązki Dębu równej wielkości, skrzyżuj je i owiń czerwoną nicią/włóczką, dopracuj długość ramion krzyża tak aby utrzymywał doskonałą równowagę. Możesz go zawiesić gdzieś pod sufitem.

branch-of-medicinal-wormwood-PMK77YD.jpg
Napary do czarów

Niektórzy używają naparu z kory Dębu (zwłaszcza białego) do zmywania uroków, poprzez polewanie ciała od szyi w dół. Często dołączone do tego są modlitwy, na przykład określone psalmy (możesz wybrać dowolny psalm oczyszczający). Tradycyjnie wodę z kąpieli (lub jej część) wynosi się na skrzyżowanie dróg, natomiast po samej kąpieli, osoba oczyszczana powinna się nie wycierać -zgodnie z tradycją - tylko wyschnąć naturalnie.
Napary są wzmacniane, jeśli dodamy do nich galsówki.

Pyły i posypki

Wciąż szukam przepisów i podań, jak coś znajdę - zaktualizuję tę część.

Kadzidło

Kawałki drewna dębu połączone z Jemiołą bywały spalane w celu oczyszczenia osoby, lub miejsca z niespokojnych duchów. Uwaga - niektórzy obecnie unikają używania jemioły z powodu na jej toksyczne właściwości.
Każde kadzidło wzmocni dodanie do niego sproszkowanych galsówek.

dąb, galsówki, jemioła, zeus, odyn, jowisz, oczyszenie, duchy, szczęście

© Copyright Cedrowe Wzgórza - Kronika Świateł
bottom of page