top of page

Ten wpis podlega ciągłej rozbudowie o kolejne, dostępne aktualizacje. Ostania aktualizacja miała miejsce:

poniedziałek, 25 stycznia 2021

nasiona

Fasola życzeń

savory-leaves-and-flowers-with-twine-on-
Bez-nazwy-1_0042_Depositphotos_5748840_x

Fasola i nasiona są od wieków używane w różnych rytuałach. Spełniają życzenia, przynoszą szczęście i służą jako pożywienie dla żywych... i umarłych.

fresh-herbs-8J25NAG.jpg
Użycie w rytuałach

Rytualistyka związana z fasolami zasługuje na osobny artykuł, jednak nasza lista składników nie mogłaby się obejść bez "podsumowania" działania fasoli. Warto spojrzeć na bajkę o zaczarowanej fasoli - angielskiej baśni z XVII w, gdzie biedny chłopiec sadzi fasolę, która rośnie do nieba, wspina się po niej i po kilku "przygodach" zdobywa czarną kurę znoszącą złote jajka! Przy okazji "czarnej kury znoszącej złote jajka" warto wspomnieć, że we Francji około XVIII w została wydana "Czarna kura"!
"Czarna kura" to niezwykłe i klasyczne dzieło o sztuce magicznej, arkanach tworzenia magicznych talizmanów i sposobie uzyskania... czarnej kury znoszącej złote jaja.
Jak widzimy, fasola pobudza wyobraźnię, chociaż nigdy nie spotkałem się z takim jej użycie.
Jednak ludzie od wieków upatrywali się w niej źródła magii spełniającej marzenia, marzenia o bogactwie i o miłości.
Jeden z przepisów mówi, aby wziąć do kieszeni 7 ziaren magicznej fasoli, każdemu z nich zadedykować jedno z 7 życzeń, nosić przez 7 dni, a dnia siódmego - wyrzucić po kolei do płynącej wody, przez lewe ramię, wzywając każde z życzeń. Wracamy z takiego rytuału nie oglądając się za siebie a marzenie ma się spełnić w ciągu 7 dni, lub tygodni, ewentualnie miesięcy.

Użycie w workach mojo

Fasolę życzeń można wrzucać do dowolnego mojo dedykując fasoli określone marzenie.
Warto tutaj zaznaczyć, Fasola Życzeń ma spełniać ogólne życzenia, a życzenia dedykowane miłości traktujemy najczęściej za pomocą Fasoli Tonka.
Możesz też użyć samodzielnie 1 (jednak 1 używa się najczęściej z innymi składnikami), optymalnie 3, idealnie 7 sztuk w mojo.

branch-of-medicinal-wormwood-PMK77YD.jpg
Napary do czarów

Dotychczas nie spotkałem się z użyciem fasoli w naparach, ale przypuszczam że mogłaby wejść w skład magicznej butli z whisky z innymi składnikami.
Fasola Tonka bywa moczona w alkoholu i później taki alkohol służy magii.
Natomiast niektórzy uważają, że jeśli znamy złego czarownika, należy nabrać fasoli do ust i plunąć w jego stronę, alternatywnie w papier imienny lub zdjęcie, aby zablokować jego czary.

Pyły i posypki

Ze względu na charakter ziaren - raczej się jej nie proszkuje. Natomiast w tradycjach starorzymskich - ojciec rodziny brał w usta czarną fasolę i pluł ją podczas Lemuralii, święta związanego ze zmarłymi. Fasola miała chronić i być "darem" dla duchów.
Mniejsze nasiona roślin jak Kozieradka, Lucerna, Sezam (wszystkie w kontekście szczęścia i dobrobytu), czy Mak i Czarna Gorczyca (w kontekście zamieszania i zła) są częściej stosowane do czarów w postaci posypek.

Kadzidło

Fasola nie bywa używana jako kadzidło, poza niektórymi aromatycznymi gatunkami takimi jak Fasola Tonka.

fasola, czarna kura, złote jajka, jajka, bogactwo, marzenia, życzenia, miłość, lemuralia, sezam, mak, kozieradka, lucerna, czarna gorczyca, whisky, tonka

© Copyright Cedrowe Wzgórza - Kronika Świateł
bottom of page