top of page

Ten wpis podlega ciągłej rozbudowie o kolejne, dostępne aktualizacje. Ostania aktualizacja miała miejsce:

wtorek, 26 stycznia 2021

ziele, korzeń, sok

Glistnik Jaskółcze Ziele

savory-leaves-and-flowers-with-twine-on-
Bez-nazwy-1_0042_Depositphotos_5748840_x

Potrafi utrzymać z daleka czarownice i kontrole urzędowe. Używany także do zmylenia przeciwników podczas spraw sądowych.

fresh-herbs-8J25NAG.jpg
Użycie w rytuałach

Glistnik Jaskółcze Ziele, czyli Chelidonium pochodzi od greckiego słowa "chelidónia" (χελιδόνια) oznaczającego jaskółki. Uważało się bowiem, że zakwita podczas powrotu jaskółek, a zamiera wraz z ich odlotem o czym wspomina już Pedanios Dioskurydes.
W alchemii korzeń glistnika wydzielający żółtopomarańczowy sok (jak większość części rośliny) został nazwany "kamieniem mądrości" oraz coeli donum czyli "darem nieba" (niektórzy wywodzą nazwę z tego właśnie określenia).
Wiele z tych opowieści rzuca nam światło na magiczne użycie tej rośliny, zwłaszcza w rytuałach powracającej wiosny i wschodzącego słońca, gdzie był wrzucany w ogień i sporządzano z niego napoje, wyparzano odwarem garnki na mleko, aby więcej śmietany się w nich zbierało( obecnie uznaje się ziele za toksyczne).
Ziele Glistnika święcone było w Polsce podczas Bożego Ciała, natomiast Celtowie dostrzegli, że reaguje na słońce i deszcz - otwiera i zamyka kwiaty.
Jego żółty sok był wskazówką do leczniczego stosowania ziela na wątrobę, woreczek żółciowy, ale i na żółtaczkę. W charakterystycznym kształcie korzenia, dopatrywano się kształtu hemoroidów - co przy okazji rzeczywiście ukazuje połączenie wyglądu rośliny z jej właściwościami leczniczymi (czopki z maceratu tłuszczowego glistnika doskonale służyły łagodzeniu objawów tej choroby).
Hoodoo poszło dużo dalej, czyniąc z niego ziele powstrzymujące kontrole i odganiające czarownice.
Z botanicznych ciekawostek warto zaznaczyć, że Glistnik często rośnie wzdłuż szlaków, jakimi podążają mrówki...to niezwykłe "magiczne zjawisko" łatwo można wytłumaczyć, gdyż mrówki - lubiące nasiona Glistnika - roznoszą je, nosząc do mrowiska.

Użycie w workach mojo

Mojo "lewego interesu" - Kolor mojo powinien być czarny, lub szary - Włóż do mojo Glistnik, Diabelskie Sznurowadło, kawałek Ałunu, Asafetydę, kawałek Czerwonej Cegły lub Proszku Ceglanego, skorupki z Jaja od czarnej kury i "brud" z lokalu/biznesu/miejsca który chcesz chronić przed kontrolami.

branch-of-medicinal-wormwood-PMK77YD.jpg
Napary do czarów

Można z naparu zrobić czyścidło do mycia podłóg, chroniące przed kontrolami, wzmacniając jego działanie innymi roślinami ochronnymi jak Ruta, Bylica czy Czarnym Bzem.
Napar i obmywanie się nim miało zwiększyć zdolności wizjonerskie, pomagało według niektórych źródeł we wróżbach, otwierało mentalne portale, poszerzało spojrzenie, a nawet uświęcało narzędzia rytualne.

Pyły i posypki

Wraz z nasionami Maku i Czarną Gorczycą potrafi wywołać zamieszanie na określonym terenie, myląc przeciwników. W takim też celu używa się go podczas czarów sądowych.

Kadzidło

Aby utrzymać z dala kontrole urzędowe a także zawistnych czarowników i przeciwników należy używać Glistnika jako kadzidła, spalając go na węglach. Specjaliści radzą zmieszać go z Kadzidłem Ochronnym.
Niektóre kultury palą ziele Glistnika w celu oddania hołdu wiosennemu Słońcu.

jajka, jajka czarnej kury, brud, jaskółka, sznurowadła diabła, cegła, proszek z cegły, ałun, glistnik, ochrona, kontrole urzędowe, ukrycie, asafetyda

© Copyright Cedrowe Wzgórza - Kronika Świateł
bottom of page