top of page

Saturn





Jest to rzymski bóg rolnictwa, zasiewów i czasu. Nauczył ludzi uprawy roli i hodowli winnej latorośli. Od jego imienia pochodzi nazwa "sobota". Saturnalia obchodzono od 17 do 21 grudnia. Były świętem pojednania i równości, podczas którego następowała tak zwana „zamiana ról”. Niewolnik nabierał praw swego pana, a bogaty chwilowo stawał się rzekomo biedny. Był to czas obdarowywania, głównie woskowymi świecami i glinianymi figurkami. Saturn w swoim władaniu posiada dwa znaki zodiaku: Koziorożca i Wodnika.
Archaniołem władającym jest Zafkiel, zarządca trzeciej sefiry Binah, oznaczającej Inteligencję. Jego imię to:
Zgodnie z kabalistyką aniołem Saturna jest Kasiel.
Jego imię w alfabecie tebańskim i hebrajskim.
Kasiel
צפקיאל
כשיאל
Geomantycznych symboli, będących we władaniu tej planety, można użyć w talizmanach z nią związanych:






Aby uzyskać przychylność energii planetarnej, należy wykorzystać korespondujące z nią elementy:
Dzień tygodnia - sobota.
Kolor - indygo i czerń.
Metal - ołów.
Minerał - onyks, gagat.
Roślina - cyprys, jesion, cis, wiąz, ciemiernik, niektóre psianki.
Kadzidło - indygo, asafetyda, siarka.
Liczby z nią korespondujące i pieczęć planetarna to:



Duch Olimpijski Saturna to Arathron, a poniżej znajduje się jego imię w języku hebrajskim oraz pieczęć:
אראתרון

Inteligencją Saturna jest Agielo ( o wartości liczbowej imienia 45 ). Duchem planetarnym jest natomiast Zazel ( o wartości liczbowej imienia 45).


Aby przygotować olejek Saturna, weź następujące składniki:
3 krople olejku Mirry
3 krople Cyprysu
3 krople Paczuli
Połącz powyższe składniki z 15ml oliwy z oliwek. Uczyń to rano, w sobotę. Powstałego w ten sposób oleju używaj jako ofiary, perfum, także do namaszczania amuletów, talizmanów, świec oraz w rytuałach związanych z energią Saturna, bezpieczeństwem, prawem, czasem, bogactwem, odrodzeniem i odnową.
Kadzidło wykonaj w podobnym czasie, łącząc: gałązki cyprysu, mirrę, asafetydę lub odrobinę siarki.
Saturn, jako Bóg Czasu, bywa wiązany z Kronosem, stąd analogiczne skojarzenia o pożeraniu dzieci, co interpretowano jako symbol przemijania. Pierwotnie jednak przedstawiano Saturna z kosą, jako bóstwo rolnictwa.
Ołtarz poświęcony Saturnowi możesz udekorować gałązkami cisu, jesionu, wiązu, kłosami zboża, polną ziemią, kwiatami ciemiernika, czarnymi kamieniami i palić przy nim lampki oliwne, świece czarne i indygo oraz gorzko pachnące kadzidła.
Warto pamiętać o święcie Saturna, jest nim miesiąc grudzień oraz każda sobota. Okres ten można uczcić poprzez zabawę w „odwracanie ról”, starając się wspomóc innych oraz samemu wczuć się w sytuację drugiego człowieka, aby lepiej go zrozumieć.
bottom of page